Öncelikle Google Plus Nedir?
Birçoğumuzun bildiği gibi Google Plus, Google’un sosyal ağ platformu. Google Plus çalışma sistemi olarak en çok Facebook’a benzemektedir. Google Plus hakkında en çok konuşulan çok etkin bir kullanıcı kitlesi olmadığı, Facebook gibi olmadığı konusudur. Evet Facebook kadar aktif kullanıcı kitlesi bulunmuyor. Fakat bunda Google Plus’ın 2011 yılında çıkması büyük etken. Şuan yaklaşık olarak 500 milyon kullanıcısı bulunuyor. Şu an ki rakamlar bile Google Plus’ı en büyük sosyal ağlar arasına yerleştiriyor.

Biz bugün daha çok Google Plus’ın size ne faydalar sağlayabileceğinden bahsedeceğiz. Kişisel kullanım için profilinizi ve arkadaş çevrenizi oluşturduğumuzu varsayarsak, daha kaliteli içeriğe sahip bir haber akış düzeni bulunuyor. Facebook maalesef bilgi kirliliğinin olduğu, ana sayfasında yüzlerce haberin aktığı bir platforma dönüşüyor. Bu konuya Google daha çok önem vermektedir. Tabi burada size çok iş düşmektedir. Daha seçici olmalı, gerçekten takip etmek istediğiniz kişileri ve sayfaları çevrenize eklemelisiniz.

Asıl bahsetmek istediğimiz Google Plus’ı web sitemize yarar sağlayacak şekilde doğru kullanabilmek. Google sürekli arama algoritmalarını ve sistemini geliştirmektedir. Son yıllarda Google sosyal ağlara daha çok önem vermektedir. Google Plus doğrudan Google’a bağlı olduğu için Google Plus’ta web sitenize ait bir sayfa olması arama sonuçlarına etki etmektedir.

Eğer web sitenize ait Google Plus sayfanız yoksa, vakit kaybetmeden kişisel profilinizi oluşturup, firmanıza ya da web sitenize ait bir Plus sayfası oluşturmalısınız. Plus sayfanıza firmanız ya da web sitenize ait bilgileri doğru bir şekilde girmenizi tavsiye ederiz. Sayfanızı oluşturduktan sonra web sitenizden Google Plus sayfanıza link vermelisiniz.

Google Plus sayfamızı oluşturduk ya sonra?
Asıl işiniz bundan sonra başlıyor. Düzenli olarak Google Plus sayfanızda içerikler paylaşmalısınız. Yaptığınız işlerle ilgili bilgiler, püf noktaları, kampanyalar, duyurular vb. Örneğin anahtarcısınız ve web sitenizi Google Plus sayfası ile desteklemeye karar verdiğiniz. Plus sayfanızda sadece işinizi anlatmak size yarar sağlamayacaktır. Gerçekten sizi takip eden insanlara yararlı bilgiler verebilirsiniz. Mesela insanların evlerinde ya da iş yerlerinde alacağı küçük önlemlerle istenmeyen durumlardan korunmasına yardımcı olacak bilgiler paylaşabilirsiniz.

Peki bunlar nasıl bir katkı sağlayacak?
Etkin kullanılan bir sayfa, takipçi sayınızı ve paylaşımlarınıza yapılan +1 ‘leri yükseltecektir. Buda bir süre sonra Google arama sonuçlarında sitenizin yükselmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.

Unutmayın
İlk önceliğimiz web sitemizi arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarmak olmamalı. Önce web sitemizi kaliteli içerikle zenginleştirmeli, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların web sitemizde daha fazla zaman geçirmesi amacımız olmalı. Kendinizi sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yerine koymalısınız. Sabırlı ve öz verili çalıştığınızda bir süre sonra web siteniz arama sonuçlarında kendiliğinden yükselmeye başlayacaktır.